Jak pić więcej wody?

Jak wiadomo nieodłączną częścią naszego życia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest 💧woda. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów jest także elementem zdrowej zbilansowanej diety. Bardzo pomaga w redukcji masy ciała, redukuje obrzęki spowodowane gromadzeniem się nadmiernej ilości wody i zapewnia dobre samopoczucie.

Wielu z nas ma problem w wypijaniem zalecanej ilości wody, czyli minimum 1,5-2l dziennie. Dziś przychodzę do Was z paroma praktycznymi wskazówkami jak możemy wyrobić sobie ten nawyk i łatwiej wprowadzić go w życie.

1. Zawsze trzymaj butelkę wody (lub ulubiony bidon czy szklankę) pod ręką. Na biurku podczas pracy, przy łóżku czy w kuchni jak robisz posiłki. Zachęcić do picia wody może także używanie słomki. Jeśli mimo postawienia butelki wody w zasięgu wzroku nie zachęca Cię ona do picia – może warto przelać wodę do szklanki.

2. Nie chodzi o to by co parę godzin przypomniało Ci się o wypiciu wody i byś spożywał/a pół litra na raz. Spowoduje to częste wizyty w toalecie i może naprawdę uprzykrzyć życie. Postaraj się spożywać płyny (herbaty niesłodzone, inne niesłodzone napoje) częściej, ale w mniejszych ilościach.

3. Myślę, że mit dotyczący picia wody do posiłku jest najczęsteszym mitem powielanym w moim gabinecie. Oficjalnie wiedzcie, że spożywanie płynów około posiłkowo NIE MA WPŁYWU na proces trawienia. Gdyby naprawdę powodowało to rozwadnianie soków żołądkowych i utrudniało trawienie to jaki sens miałoby spożywanie zup? Zachęcam do wprowadzenia tego nawyku w życie, bo zawsze łatwiej przypomnieć nam o piciu wody własnie podczas spożywania posiłku. Możecie też pić szklankę wody przed/lub po nim. Nie wpłynie to negatywnie na Wasze zdrowie, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo spożywanie szklanki wody przed posiłkiem napełni na chwile żołądek co może spowodować spożycie mniejszej ilości kilokalorii ( oczywiście nie przesadzajmy z tym, to tylko mała wskazówka, nie mówię żeby pić litr wody przed posiłkiem żeby mniej zjeść 😃)

4. Jeśli macie problem z piciem czystej wody ze względu na jej „smak” lub jego brak – spróbujcie dodawać do niej różnego rodzaju dodatki w postaci owoców (mogą być jak najbardziej mrożone) – cytryny, malin, borówek, truskawek, a nawet ogórka. Dobrym dodatkiem będą także zioła takie jak melisa czy tez bardziej popularna mięta. Różnego rodzaju herbaty owocowe czy też ziołowe (o ile ich nie dosładzamy) – też są jak najbardziej źródłem płynów i wliczają się do dziennej podaży. Co do soków owocowych/napojów słodzonych – na nie też jest miejsce w diecie, ale musimy wliczać je w dzienny bilans kaloryczny (jeśli oczywiście liczymy kalorie i chcemy trochę zredukować masę ciała) – to bardzo ważne. Są one często także źródłem cukrów prostych, które powinniśmy ograniczać w codziennej diecie. Ja wychodzę z założenia, że lepiej cukier (w różnej postaci) zjeść niż wypić.

5. Zrobienie sobie miarki na butelce także może znacznie ułatwić nam spożywanie wody. Jeśli zabieramy taką butelkę do pracy i stawiamy sobie na biurku, zakładając że pracujemy 8h dziennie – podzielmy sobie taką butelkę na 8 równych części, lub na 16 mniejszych. Możemy także zapisać godziny w których powinniśmy spożyć daną ilość. Starajmy się co godzinę wypijać „od kreski do kreski”.

6. Po nocnym poście i braku płynów przez tak długi czas organizm jest mocno odwodniony. Bardzo ważne jest więc spożywanie około szklanki wody zaraz po przebudzeniu. Może to zapobiec porannym bólom głowy, a ciepła woda w przypadku osób z problemami z zaparciami może pomóc przyspieszyć wizytę w toalecie (nie we wszystkich przypadkach się sprawdza, ale warto spróbować).

⭐️Bonus – możesz sobie także ustawić budzik lub przypomnienie na telefonie np. Co godzinę. Może to być dość uciążliwe, ale pamiętaj że to tylko do momentu w którym wyrobisz sobie nawyk picia wody regularnie 🙂 Istnieją tez różnego rodzaju aplikacje, w których możemy odznaczać ilość spożytych szklanek (co może nam dodatkowo dodawać motywacji i satysfakcji), dzięki czemu łatwiej będzie nam kontrolować czy pijemy tyle ile powinniśmy 🙂⭐️

❓A jak to wygląda u Was? Macie problem z piciem wody na co dzień? Lubicie pić wodę czy wolicie inne napoje?

Scroll to Top